Pénz beszél, kutyaszar táncol, ezt a mondatot betanulták már Hollywood-ban. Ez igaz, ha a bevételt nézzük és igaz ez, ha a befektetett gyártási költséget nézzük. A lenti filmek nagy részének sikere egyszerűnek tűnik, sok pénzt költesz rá, sok pénz jön vissza.
Ma azokat a filmeket szedtük csokorba, melyeknek az elkészítési költsége alsó hangon 9 számjegyből állt, dollárban...
10. Bosszúállók:
Gyártási költség: 220 millió
Bevétel: 1 milliárd, 511 millió (meg áz ápróú)
220 millió dollárból készítették a 2012-es év egyik legsikeresebb múviját, melyet kisgyerektől, nagy gyerekig mindenki élvezhetett.
Kitűnő példája annak, hogy ha megtaláljuk az elkészítésnél az arany középutat, a NERD képregény adaptáció, és a milliárdos blockbuster film között, akkor azzal nem csak a pénztáraknál, de a kritikusoknál is lehet aratni.
A film végül több mint másfél milliárd dollárt hozott a Disney konyhájára, természetesen már készül a második epizód.
9. Narnia krónikái Caspian Herceg:
Gyártási költség: 225 millió
Bevétel: 419 millió
A szekrényben bujkálós családi-fantasy második része 225 millió dollárt emésztett fel a stúdió kasszájából.
Ami még ha egy látványos fantasy filmről is beszélnénk (nem, szerintem nem ennél ilyenről nincs szó..), is közel lenne a "ringyó sok" kategóriához...
Ennél az esetnél mondjuk 415 milliót visszahozott, de gondolom ennél jóval többet vártak a készítésekor...
Pláne ha azt vesszük, hogy Amerikában mindössze 141 millió dollárt termelt, így még siralmasabbnak tűnik a helyzet.
Egy harmadik részre még visszatértek a szekrényben bujkáló, vélhetően szexuálisan zaklatott gyerekek, akik a valóságból a fantasy világba menekültek, de ennél már csak 155 millió volt a költségvetés. A bevételen viszont ez nem látszódott meg, mivel ugyanannyit hozott mint a második.
8. Karib Tenger Kalózai: Holtak Kincse:
Gyártási költség: 225 millió
Bevétel: 1 milliárd, 66 millió
A feljebb lévő filmmel holtversenyben ugyanúgy 225 millió dodót költöttek az elkészítésére, de nálam előrébb helyezkedik a kalózos trilógia, mivel a Narnia sorozattól erősen elkezd tikkelni a szemem...és ehhez elég csak rágondolnom...
A gyártási költséget busásan visszahozta a második Sparrow kaland, mivel több mint 1 milliárd értékálló Amerikai váltót hozott a Buena Vista-nak (lennék most Disney részvényes...)
7. A Sötét Lovag: Felemelkedés:
Gyártási költség: 230-250 millió
Bevétel: 1 milliárd, 81 millió (ami vélhetően több is lehetett volna, ha nincs a Denver-ben lezajlott lövöldözés)
A denevérember újkori trilógiájának befejező része, ami lezárta? a Nolan féle Batman filmeket. Gyártási költsége közel 250 millió volt.
Bár azóta több pletyka is felröppent, hogy az az utolsó, azért mégsem annyira biztos, hogy utolsó volt...
Mindenesetre a három film összesen közel 2,5 milliárd dollárt hozott a Warner Bros. konyhájára, így csodálkoznánk, ha Nolan nem csinálna többé Batman filmet...
Sőt, inkább reméljük, és imádkozunk, hogy Nolan csináljon még sok-sok Batman filmet, és elsősorban verje szájon a franchise-ba belekontárkodni kívánó rendezőket, elsősorban Joel Schumacher-t....
6. Avatar:
Gyártási költség: 237 millió
Bevétel: 2 milliárd, 782 millió (ó, hogy toszna meg Cameron egy talicska aprómajom...)
Van aki összeejakulálja magát a filmtől, van aki kevésbé rajong érte, ízlések és pofonok. Az viszont vitathatatlan, hogy James Cameron a filmtörténelem legnagyobb pénzgyűjtő rendezője.
A Titanic és az Avatar összesen 4,9 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el, kevesebb mint 500 millió dollár ráfordítása mellett is...
5. Harry Potter és a Félvér Herceg:
Gyártási költség: 250 millió
Bevétel: 934 millió
A Hári Péter sorozat 6. darabja.
Ebben az esetben is hatalmas osztalékesőt kaptak év végén a stúdió emberei, mivel 930 milliót hozott világszerte a film.
Méltó felvezetése volt a befejező két résznek, melyek költségei furcsamód nem szerepelnek semmilyen adatbázisban, de élnénk a gyanúperrel, hogy még többe kerültek, mint a Félvér Herceg, már csak az akciójelenetek sokasága miatt is.
A két utolsó rész összesen több mint 2 milliárd dollárt termelt, ha pedig az egész sorozatot nézzük, akkor több mint 7, azaz HÉT milliárd dollárt kalapoztak össze a pénztáraknál...
4. John Carter:
Gyártási költség: 250 millió
Bevétel: 282 millió
Itt jön a kakukktojás, 2012 talán legnagyobb buktája, mert ugyan visszahozta a ráköltött 250 milliót.
Ezalatt szerintem a rendezőasszisztenstől kezdve, a szereplőkig, a mozipénztáraknál teljesítettek másodállásban, és biztosítottak orális szolgáltatásokat az arra tévedőknek, csak azért, hogy bemenjenek a nézők...és legalább a beleölt milliókat visszahozza a stúdiónak.
BTW: Akárcsak a Karib Tenger Kalózainál, valamint a Bosszúállóknál, a gyártó a Disney volt. Bizonyítandó, hogy azért ők is torokra tudják kapni a fütyit egy-egy alkalommal.
250 millióból visszatermelt 282 milliót...WaterWorld szindróma...
3. Pókember 3:
Gyártási költség: 258 millió
Bevétel: 890 millió
Tobey Maguire játéka, melyet nézni annyira kellemetlen volt,mintha szaros fehér gatyával sétálnánk végig a körúton... Kirsten Dunst botrányosan jó, és természetes mellei, Venom, hja, és majdnem kihagytam, összecsapott, és gáz történet.
Nekem valahogy így maradt meg a trilógia befejező része. Még szerencse, hogy nem én döntök a filmek sikerességéről. A 258 milliós büdzsét busásan visszahozta, 890 millió dollár folyt be a kasszákba.
2. Aranyhaj és a nagy gubanc:
Gyártási költség: 260 millió
Bevétel: 590 millió
Az egyetlen animációs film a listán. Ami meglepő, hogy csak egy van belőlük, az meg pláne meglepő, hogy pont ez, és nem mondjuk a Toy Story, vagy a Némó nyomában, stb..
260 millió gyártási költség, amiből 590 millió bevétel jött.
Nem egy sikersztori, ha azt vesszük, hogy a már említett Toy Story -elsőként az animációs filmek közül- elérte a milliárdos határt, és mondjuk 60-70 millióval kevesebbe is került.
Ééééés, a legdrágább film:
DOBPERGÉS
1. Karib Tenger Kalózai:
Gyártási költség: 300 millió
Bevétel: 963 millió
A trilógia befejező része, egyben a sorozat akkori állása szerint az utolsónak szánt rész is (azóta természetesen már újabb trilógiába fogtak).
A 300 milliós gyártási költség jó befektetésnek bizonyult, mivel közel 1 milliárd dollárt hozott, ismételten a Disney számlájára.
A fenti filmek is mutatják, hogy általában, a befektetett pénz, ha jó munkával párosul, akkor képes oltári nagyot durrantani a pénztáraknál.
De a fentiekből is látszik, hogy megfelelő marketinggel azért a szarhoz közelálló produktum is eladható, legalább annyira, hogy ne legyen veszteséges.
Friss kommentek